Atrakcji z Urzędami Celnymi ciąg dalszy. Całkiem niedawno pisaliśmy o awarii systemu celnego Celina, a dziś spieszymy się Wam wytłumaczyć czym są spowodowane obecne opóźnienia w odprawach przesyłek. 

 

Urzędy Celne  z większości polskich miast rozpoczęły strajk włoski. Z tej przyczyny przedłużane są procedury odpraw celnych i skanowania towarów. Rewizje stały się częstą procedurą a wiele przesyłek utknęło na dłuższy czas w Urzędach i jakkolwiek to brzmi niewiadomo kiedy zostaną zwolnione. Ta sytuacja jest niekomfortowa nie tylko dla eksporterów i importerów lecz także dla spedycji realizujących dla nich usługi. Klienci w wielu przypadkach przeciągania się odpraw są zobowiązani do płacenia armatorowi za demuragge (w przypadku przesyłek morskich) i składowego (w przypadku lotniczych). Obie opłaty wynikają z przedłużającego się pobytu przesyłki/kontenera w magazynie lub porcie.

 

O co walczą celnicy?

 

Funkcjonariusze służby celnej protestują przeciwko utworzeniu przez rząd Krajowej Administracji Skarbowej, która to miałaby  połączyć w jedną instytucję: służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. W planach jest aby ta instytucja zaczęła działać w styczniu 2017 roku. Celnicy obawiają się, że planowane zmiany w administracji skarbowej doprowadzą do zlikwidowania służby celnej. 

 

strajk
Mapa przedstawiająca miasta w których strajkuje Służba Celna/ Dane na dzień 13.06.2016 r.
Źródło: celnicy.pl

 

Politycy PiS przekonują jednak, że reforma administracji skarbowej i służb celnych spowoduje polepszenie warunków pracy i podwyżkę wynagrodzeń ich pracowników. Zapewniają, że nie będzie redukcji zatrudnienia.

 

Minister Finansów Paweł Szałamacha zapowiedział podwyżki wynagrodzeń w skarbówce i mimo to, nie wykluczył zwolnienia 3-4 proc. pracowników. Celnicy protestują przeciwko tym pomysłom, ponieważ według nich oznaczają one likwidację ich służby. Służba celna zatrudnia w całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników, tak więc pracę może stracić od 435 do 580 pracowników. Celnicy rocznie wypracowują dla budżetu państwa ok. 100 mld zł.

 

Na razie celnicy nie planują kończyć strajku. Nie wiadomo jak długo on potrwa.

[youtube id=”https://youtu.be/I-GzNDCA1Lw” width=”600″ height=”350″]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *